apteczka

Anty -wirusowy

czyli jak zostać

RATOWNIKIEM SYTUACJI :

E- recepta na czas naukowych domowych zmagań

Zalecenia:

• Daj sobie i dzieciom czas na organizację i opanowanie sytuacji

• Wykaż się cierpliwością do siebie i wszystkich domowników

• Pracuj nad pozytywnym nastawieniem, stawiaj wymagania i podejmuj wyzwania

• Bądź konsekwentny

• Zorganizuj przestrzeń do nauki

• Nie ulegaj zniechęceniu, bądź dobrym „Motywatorem": zachęcaj, wspieraj, pomagaj,

Dawkowanie (szczegółowe podpowiedzi):

ORGANIZACJA PRZESTRZENI DO NAUKI

1. Wyznacz miejsce

2. Określ czas

Miejsce                                                                                                          uczeń

• Wskaż dziecku kącik (lub pokój) – by mogło spokojnie pracować.

• Zadbaj o skupienie – otoczenie powinno być uporządkowane i zawierać jak najmniej elementów rozpraszających,

• W przypadku dzieci, które mają problem z koncentracją uwagi, każdy szczegół jest ważny! : np. zwykłe krzesło sprawdzi się dużo lepiej niż najwygodniejszy fotel obrotowy – kręcenie przecież jest fascynującym powodem do rozproszenia.....)

• Możesz przymocować na drzwiach pokoju (lub kącika nauki) karteczkę z rozpisanymi godzinami nauki

• Proponuję umieścić w widocznym miejscu ,wspólnie z dzieckiem ustalony „Plan dnia".

Przy tworzeniu Planu:

• W ramach zachęcania do samodzielności pozwól dokonać wyboru (np. zapytaj czy chce rozpocząć naukę bezpośrednio po śniadaniu czy ok 10:00? itd. )

• Uwzględnij, że dziecko świeżo pojedzone i wypoczęte efektywniej będzie pracowało

• Wyznacz czas na drobne przyjemności (zależne od zapotrzebowania dziecka) – uzależnij ich realizację od obowiązkowości ucznia.

Bardzo istotne jest potem egzekwowanie tego „Planu dnia"!

• Czas
    czas

• Umów się na konkretne godziny pracy.

• Zadbaj o spokój ( nie zakłócaj go np. swoimi żądaniami do czynienia pewnych posług, głośną muzyką, programami TV czy rozmowami. Postaraj się by rodzeństwo nie przeszkadzało sobie w tym czasie)

• W zależności od możliwości dziecka dopuść możliwość krótkich przerw w trakcie pracy, np. po wykonaniu zadania lub między jednym a drugim przedmiotem

• Ustalamy jasne reguły pracy (np. 20 min pracujesz bez jedzenia, picia i korzystania z toalety)

Życzę pomysłowości i wielu powodów do satysfakcji z podejmowanych wyzwań!