Dzieci z Rzeszotar ocaliły Świętego Mikołaja i Święta Bożego Narodzenia! A w jaki sposób? Oto cała historia...

Podczas  spektaklu w Fabryce Elfów w Katowicach, w którym uczestniczyły dzieci z naszej szkoły,  Elf otrzymał informacje, że Święty Mikołaj wypił  antyświąteczny eliksir...  Wszyscy byli przerażeni, że nie będzie świąt ani prezentów. Aby uratować Mikołaja podopieczni musieli wykonać różne zadania (m.in. zręcznościowe, logiczne, pamięciowe,sprawnościowe, manualne, a nawet pracowali z mapą) w poszczególnych pomieszczeniach Fabryki. Dzięki temu mogli zdobyć  składniki na Eliksir Nastroju Świątecznego. Ostatnim zadaniem było wymieszanie składników  i dopilnowanie aby Święty Mikołaj wypił magiczny płyn. Wszystko się udało, a dzieci otrzymały dyplomy i drobne upominki. Spotkanie z Mikołajem i  wizyta w jego Fabryce była dla wszystkich niesamowitym przeżyciem i dniem przepełnionym zabawą. Pomimo długiej podróży każde dziecko wróciło z uśmiechem na twarzy i pięknymi wspomnieniami.

Ilona Miśkiewicz

mikolaj2  kopalnia2  kopalnia3  kopalnia5  kopalnia4  mikolaj6  mikolaj9  mikolaj21  mikolaj8  mikolaj24  mikolaj17  mikolaj13

kopalnia1   kopalnia2

kopalnia3   kopalnia4  kopalnia5

7 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klasy pierwszej pod opieką pań: Ilony Miśkiewicz, Joanny Susuł oraz Justyny Burdy miały okazję zobaczyć  Kopalnię Soli i dowiedzieć się skąd właściwie bierze się sól w solniczce. Głównym celem było odnalezienie przez dzieci Solilandii. Wędrówka po trasie turystycznej przez Kopalnię Soli "Wieliczka" połączona była z odkrywaniem sekretów krainy bajek. Odkrywanie baśniowych tajemnic wielickich podziemi to nie tylko nauka i zwiedzanie, ale i przede wszystkim świetna zabawa. Podczas podróży po solnych podziemiach odkrywcy spotkali tajemniczego Skarbnika, rozwiązywali rozmaite zagadki, quizy, bawili się w towarzystwie skrzata – soliludka, a także pracowali z mapą. Pozwoliło to rozwinąć kreatywność i umiejętność pracy w grupie. Zabawy na szlaku działają na wyobraźnię i wzmacniają wrażliwość na piękno.
Na zakończenie mali odkrywcy otrzymali Dyplomy Znawcy i Przyjaciela Solilandii oraz pamiątkowe upominki.

kopalnia6  kopalnia7  kopalnia8  kopalnia16        kopalnia17   kopalnia12         kopalnia10

W środę, 16 października 2019 wyruszyliśmy na wycieczkę, w trakcie której odwiedziliśmy najciekawsze miejsca najmniejszego Parku Narodowego w Polsce. Głównymi punktami wyprawy były: wspinaczka pod Maczugę Herkulesa, zwiedzanie Zamku w Pieskowej Skale, Zamku Kazimierzowskiego w Ojcowie oraz Jaskini Łokietka. Na trasie liczącej 17 tys. kroków zobaczyliśmy również: Młynnik, Grodzisko, Młyn Boronia, Kaplicę "Na Wodzie", Bazar Warszawski, część Doliny Sąspowskiej, Jaskinię Krowią, Bramę Krakowską, Skałę Rękawica, Igłę Deotymy, wylot Wąwozu Skałbania, Willę Gordona, skałkę Jonaszówka, Sąspówkę i Bazar Lwowski. Niezwykłe historie i legendy oraz fantastyczne krajobrazy na zawszy pozostaną w naszej pamięci.

Uczniowie kl. 6a i 6b.

s4  s7 2  s9  s12

ogrod bot2bogrod bot1a

We wtorek 1 października 2019 r. 29 uczniów z klasy I i II pod opieką P. Justyny Burdy i P. Edyty Kurowskiej wzięło udział w wycieczce do Ogrodu Botanicznego w Krakowie. Ogród Botaniczny przywitał dzieci malowniczym, jesiennym krajobrazem, bogactwem i różnorodnością gatunków roślin i panującą wokół ciszą. Piękna, słoneczna pogoda zachęcała do wędrówek alejkami ogrodu. Podczas wycieczki dzieci miały okazję dowiedzieć się, czym jest ogród botaniczny i czym zajmują się jego pracownicy. Dowiedziały się, skąd może pochodzić roślinność w ogrodzie botanicznym. Miały możliwość poznania różnorodność gatunków roślin. Rozpoznawały znajome gatunki drzew, krzewów i roślin zielnych.

Po spacerze ogrodzie, odbyła się druga część wycieczki do Opery Krakowskiej na spektakl pt."Pan Tralaliński",  podczas którego dzieci miały możliwość aktywnego uczestnictwa  w przedstawieniu oraz wysłuchania utworów z repertuaru poezji dziecięcej w oprawie muzycznej wybitnych kompozytorów.

Celem wycieczki było stworzenie warunków do bliskiego, bezpośredniego kontaktu dzieci     z otaczającą przyrodą, uwrażliwianie na jej piękno, kolorystykę i potrzebę ochrony oraz edukacja dzieci w zakresie wysokiej kultury, wzbogacanie oferty zagospodarowania czasu wolnego, rozbudzanie ekspresji artystycznej najmłodszych.

Wycieczka minęła wszystkim bardzo szybko. Do szkoły wróciliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi.

Justyna Burda

Jednym z październikowych tematów przewodnich  omawianych w oddziale przedszkolnym naszej szkoły było: "Co z czego otrzymujemy".
17.10 zerówkowicze pod kierunkiem wychowawczyń pani Ilony Miśkiewicz i Joanny Susuł zastanawiały się: "Z czego otrzymujemy chleb". Aby przybliżyć  ten temat  wszyscy wybrali się do piekarni w Świątnikach Górnych. Dzieci poznały zawód piekarza, zostały zapoznane z poszczególnymi fazami pieczenia chleba,
zobaczyły urządzenia potrzebne do wyrobienia i wypieku chleba oraz zwiedzały piekarnię. Na koniec miały możliwość degustacji wypieków.

piek2   piek3   piek4