Projekt „Do Niepodległej!” – @Niepodległa1918
tutaj=> PODSUMOWANIE FILMOWE <=tutaj
Od września do listopada społeczność: UKS „Feniks”, przy współpracy Zespołu Szkół w Świątnikach Górnych, Szkoły Podstawowej w Rzeszotarach, Szkoły Podstawowej w Ochojnie i Muzeum Ślusarstwa w Świątnikach Górnych, realizowała projekt „Do Niepodległej”. Dzięki wsparciu Rządu Polskiego i Fundacji „Niepodległa” oraz Powiatu Krakowskiego i Gminy Świątniki Górne, udało się przeprowadzić cykl wydarzeń wpisujących się w upamiętnienie odzyskania przez Polskę niepodległości i odbudowy polskiej państwowości. Inspiracją dla wspólnego świętowania były wartości szczególnie ważne dla Polaków: wolność, poszanowanie godności i praw człowieka oraz solidarność. Warto podkreślić, że patronat honorowy nad zadaniem przyjęła pani burmistrz Gminy Świątniki Górne, Małgorzata Duży.
Inauguracją wydarzenia była Świątnicka Masa Rowerowa, czyli uroczysty, w biało-czerwonych barwach, przejazd rowerowy uczniów z gminy i wspólny apel przed Zespołem Szkół. Ponieważ zadanie "Do Niepodległej" wiązało się upowszechnianiem wiedzy historycznej o Małej Ojczyźnie i organizacją wydarzeń edukacyjno-historyczno-muzyczno-plastycznych oraz promocją polskich symboli narodowych, równolegle powstawały scenki historyczne o świątnickich bohaterach, tworzących niepodległość, lekcje historyczne według autorskich scenariuszy prezentowane w szkołach podstawowych i pokazy musztry dla przedszkolaków. Sporym powodzeniem cieszyły się konkursy: fotograficzny i plastyczny, przeznaczone dla osób z różnych grup wiekowych. Przed uczestnikami postawiono niełatwe zadanie – zobrazowania miejsca, postaci, elementu krajobrazu ziemi świątnickiej, które były świadkami tworzenia niepodległej ojczyzny. Kreatywność i bogactwo prac dzieci i młodzieży zaskoczyły organizatorów nie tylko ilością – uczestnicy przedstawili autorskie spojrzenie na konkursowy temat w różnorodnej formie i treści. Starsza młodzież miała okazję rywalizować w konkursie wiedzy o świątnickich drogach do niepodległości, Wystawa pokonkursowa jest prezentowana kolejno w placówkach współtworzących zadanie, a docelowo – w Muzeum Ślusarstwa. Warto dodać, że powstał folder także upamiętniający opisywane wydarzenia.
Zadanie projektowe zakładało też włączenie się w gminne obchody Święta Niepodległości – 11 listopada, czego wyrazem były pokazy musztry klas mundurowych i uroczyste przyrzeczenie młodzieży z ZS.
Finałowym punktem zadania był koncert patriotyczny w Szkole Podstawowej w Ochojnie. Na tle pięknej scenografii młodzi wykonawcy prezentowali poezję, obraz i piosenkę, a profesjonalne wykonanie utworów muzycznych zachęcało do włączenia się we wspólne śpiewanie pieśni niepodległościowych. Była to także okazja do obejrzenia „na żywo” scenek historycznych oraz odebrania nagród konkursowych.
Organizatorzy serdecznie dziękują tym, którzy swoją pracą i pomocą wsparli realizację zadania „Do Niepodległej” . Wszystkich mieszkańców zachęcamy do zapoznania się z fotorelacjami i artykułami z kolejnych wydarzeń w mediach społecznościowych i na stronach szkół współrealizujących wydarzenia. Pozostaje życzyć, aby realizacja zadania „Do Niepodległej” nadal żyła w naszej pamięci i wspomnieniach mieszkańców Małej Ojczyzny.
ROZWIJAMY SKRZYDŁA - POKONUJEMY TRUDNOSCI - SIĘGAMY DO GWIAZD
32-040 Rzeszotary
ul. Pod Dębiną 45