WARSZTATY DLA ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO ORAZ KLAS I - III W RAMACH PROGRAMU „CUKIERKI”
Program Cukierki (wczesnej profilaktyki uzależnień, przemocy i rozwijania umiejętności życiowych uczniów) jest jedną z nielicznych propozycji oddziaływań profilaktycznych skierowanych do dzieci na najniższym etapie kształcenia. Ze względu na stale obniżający się wiek inicjacji w zakresie zachowań ryzykownych, ważne jest podejmowanie treści profilaktycznych coraz wcześniej z uwzględnieniem możliwości rozwojowych dzieci.
Program oparty jest na pracy z bajką profilaktyczną Agnieszki Grzelak pt. „Cukierki”, a treści i metody przekazu uwzględniają standardy profilaktyki zintegrowanej. Program został poddany ewaluacji i ocenie ekspertów, polecany przez ORE i PARPA. Bajka jak i program powstały jako element szerszej współpracy fundacji Homo Homini z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Adresatami programu „Cukierki” są dzieci w wieku od 5 do 10 lat (przedszkole, klasy I-III).
Cele programu:
- przybliżenie dzieciom podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych;
- umiejętność zauważania i nazywania uczuć własnych i innych ludzi;
- rozwijanie samodzielnego i twórczego myślenia;
- wzmacnianie pozytywnego obrazu samego siebie i samooceny;
- nauka współpracy jako formy zapobiegającej zachowaniom agresywnym;
- kształtowanie umiejętności troski o własne bezpieczeństwo w relacjach z innymi;
- nauka postaw asertywnych względem osób nieznajomych;
- rozwijanie postawy szacunku i zaufania w stosunku do szkolnego personelu pedagogicznego, technicznego jak i innych osób mogących udzielić wsparcia w problemach wydarzających się na terenie szkoły
Program realizowany przez zespół profesjonalistów, posiadających uprawnienia do jego prowadzenia.