WARSZTATY CZYTELNICZE Z P. DOROTĄ BEŁTKIEWICZ

????WARSZTATY CZYTELNICZE????
21 kwietnia z okazji Międzynarodowego Dnia Książki oraz w ramach ogólnopolskiego projektu „Przesadzamy z czytaniem”, w którym wzięły udział dzieci z oddziału przedszkolnego, odbyły się dla nich polsko-ukraińskie warsztaty czytelnicze. Poprowadziła je pomysłodawczyni ww. projektu pani Dorota Bełtkiewicz, która odczytała swoją autorską bajkę pt. „Ogród dobrych słów”. Jest to niezwykłe opowiadanie o Parolli i jej zaczarowanym ogrodzie.
W ogródku mądrej i dobrej czarodziejki Parolli rosły kwiaty pięknych i ważnych słów – „proszę”, „przepraszam”, „dziękuję”, „Kocham Cię”, „Dobrze, że jesteś”, „Potrzebuję Cię”. Ale to od ludzi, którzy mieszkali poza granicami Słowolandii zależało, czy jej kwiaty będą rozkwitały. Lecz oni zaczęli zapominać o pięknych słowach, więc kwiaty zaczęły więdnąć. Okazało się, że ogród rozkwita tylko wtedy, gdy jest pełen pięknych słów. Parola postanowiła, że napisze listy do ludzi, szczególnie do dzieci z prośbą o więcej pięknych słów i niemówienie brzydkich. Listy rozesłała na skrzydłach motylków, jej przyjaciół. Już nazajutrz ogród zaczął się odradzać. Z dnia na dzień stawał się coraz bardziej kolorowy, pachnący i tętniący życiem.
????????
???????????
Opowieść miała na celu ukazanie: potrzeby mówienia pięknych słów, wartości pozytywnej komunikacji oraz budowania pozytywnych relacji w oparciu o życzliwy dialog.
Bajka została równolegle odczytana w języku polskim i ukraińskim. Aby nie zapominać o dobrych słowach, używanych na co dzień, dzieci wykonały przepiękne motyle. ?
?????? ??????
„Zawsze - nie tylko, gdy zobaczysz motyla - pamiętaj o prośbie Parolli. Niech Twoje słowa dbają o jej ogród i wprawiają Ciebie i rozmówców w radosny nastrój”.
Dorota Bełtkiewicz
Data dodania: 2022-04-29 17:58:56